Yazar Kasa Donanım Çevrebirimleri

İşletmenizin özelliğine, çalışma şeklinize göre ve talepleriniz doğrultusunda size önerebileceğimiz yazar kasa donanım ürünlerinden bazıları hakkında kısa bilgiler aşağıda sunulmaktadır.

Müşteri Göstergesi

Yasal olarak her ödeme kaydedici cihazın mutlaka bir müşteri göstergesinin olması ve çalışır halde bulundurulması gereklidir. Yeni nesil cihazlarda bunu temin edebilmek için mali üniteye bağlı özel bir müşteri göstergesi bulunmakta ve bu gösterge çalışmadığında cihaz da çalışmamaktadır. Bu göstergeye ek olarak, isteğe bağlı 2X20 veya değişik boyutlarda renkli LCD müşteri göstergelerini de kullanmanız mümkündür.

Barkod / 2D Okuyucu

Ürün satışını rahatlıkla gerçekleştirebilmeniz için barkod okuyucu gereklidir. İşletmenizin özelliğine göre farklı tipte barkod okuyucular sağlanabilir. El tipi ve masa tipi en çok kullanılan okuyucu tipleridir. Bunların dışında 2D barkod (karekod) okuyucuları da kullanma imkanınız bulunmaktadır.

Terazi

Ağırlık ölçüsü ile satış yapan işletmelerde reyon terazisi yerine ürünlerin kasada tartılması tercih edilirse, kasaya bağlı bir terazi ünitesi kullanmanız mümkündür. Yer tasarrufu bakımından kasa yanı terazilerin bazı modelleri barkod okuyucu da içermektedir. NCR, Bizerba, Digi, TEM, Dibal gibi bir çok terazi modeli ile entegrasyonumuz bulunmaktadır (bazı modeller için ek çalışma yapılması gerekebilir).

Para Çekmecesi

Satış ardından yapmış olduğunuz tahsilatı saklamak üzere kasaya bağlı bir para çekmecesi bulunmaktadır. Çekmeceler kasa tarafından, satış sonunda kabul edilen ödeme tipine göre otomatik olarak açılabildiği gibi anahtarla da açılabilmektedir. Çekmecenin açık olup olmadığı denetlenebilmektedir.

Öne ve yukarı açılan tipte iki değişik para çekmecesi tipi bulunur.

İsteğe bağlı olarak yedek çekmece içi ve kilitli üst kapak (çekmece içinin emniyetli bir şekilde taşınabilmesi için) temin edilebilmektedir.

Manyetik Kart Okuyucu (MSR)

Müşterilerinize vereceğiniz sadakat kartları, hediye kartları ve benzerleri ile personelinize ait kartları sisteme okutabilmenize imkan tanıyan bu cihaz, dağıtık yapıya sahip kasalarda klavye yanında standart olarak; ya da dokunma özellikli kasiyer ekranı kullanıldığı durumlarda, isteğe bağlı olarak ekranın yanına monte edilerek sunulmaktadır.

Tümleşik yapılardaki kasa sistemlerinde ise, isteğe bağlı olarak, kasiyer ekranının yanına monte edilir.

Tüm kart okuyucular, ISO standartlarını destekler ve manyetik şeritteki her üç izi de okuyabilmektedirler.

Klavye

Kasiyer ekranı olarak dokunma özellikli bir ekran kullanmıyorsanız, veri girişi için iki değişik klavye seçeneğiniz bulunmaktadır. Klavyeler, kullandığınız kasa fonksiyonlarına uygun olarak programlanabilir, tuşların yerleri değişebilir. Klavyeler, üzerlerinde (bir üst bölümde de belirtildiği üzere) manyetik kart okuyucu da barındırmaktadırlar. Alfanümerik klavye tipinde fare yerine geçecek dokunma paneli de yer almaktadır.